Krátka správa o Radio_Head Awards 2021 (#390)

25. a 26. marec 2021 patril slávnostnému odovzdávaniu cien Radio_Head Awards.

Piatkový večer bol venovaný žánrovým cenám. O úvodné číslo večera sa postarala Ivana Mer so svojimi tanečnicami a vzápätí sa už šli rozdávať prvé ceny. V kategórii Hard & Heavy vyhrali Cranial Void a ich Celestial, hoci väčšina metalistov zrejme čakala súboj medzi ČADom a Catastrofy. Sošku za Hip Hop/Rap/R’n’B získal Pil C, no pre zdravotnú indispozíciu nebol prítomný. Marko Damian, nominovaný za album Blažená nevedomosť, predviedol druhé živé vystúpenie, poskladané z niekoľkých trackov z debutu.

V ďalšej várke boli udelené ceny za najlepšiu elektronickú nahrávku a world music/folk album. Odniesli si ich Subtension za Stranger a Angrusori za Live at Tou. Po dlhej verzii piesne Mesto projektu Isobutane prišli na rad tri posledné žánrové kategórie – najlepšia klasická nahrávka (zvíťazila Štátna filharmónia Košice), najlepšia jazzová nahrávka (s dvomi víťazmi: František Báleš Ansámbel a Lukáš Oravec) a najlepšia experimentálna nahrávka (cenu získali Lucia Nimcová & Sholto Dobie). Duo Nikitin & Šrámek (inak z Altar Quartets) so skladbou Prayer for U urobili predel pred záverečnou odovzdávačkou. Albumom roka podľa novinárov sa stala nahrávka Blurry AF a Isama Zing (Jonatán Pastirčák) z nej nakoniec aj odohral naživo dva songy.

Tamara Kramar – Objav roka 2021

Sobota bola v znamení poslucháčskych kategórií. Odovzdávania “rádiohláv” boli opäť popretkávané živými vystúpeniami a hneď úvodné bolo spomienkou na Milana Lasicu. Zazneli piesne Bolo nás jedenásť (projekt Bolo nás jedenásť) a Do batôžka (spievala už len Nvotová a Kaščák).

V kategórii Skladba roka bola tentoraz len trojica interpretov – FVLCRVM a Chiki liki tu-a totiž mali rovno dve nominované piesne. Ako to však často býva, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí a tak vyhrala pesnička After War dua Lash & Grey.

Ďalším bodom programu sa stala Tamara Kramar, ktorá najskôr zahrala song So Sweet a vzápätí si prevzala sošku s nápisom Objav roka 2021. Ocenenie Nadácie Advance Investments tentokrát získali Noční jazdci a 2500 EUR sa určite zíde na výdavky za nahrávanie nového materiálu.

Cenu Debut roka v poslednej dobe získava najmä Vec a bolo to tak i teraz: zvíťazil projekt Vec Švidraň – Hudba k láske. Ako raper vtipne podotkol, vďaka zapájaniu sa do rôznych nových projektov môžu získať trofeje aj seniori.

Po živom vystúpení Saténových rúk sa riešila kategória, ktorej víťaz bol už niekoľko dní známy. Ocenenie za prínos do hudby 2021 si Miroslav Žbirka už, žiaľ, nemohol prevziať. Prišla však jeho manželka Katka. Žbirkovmu odkazu bolo venované i nasledujúce vystúpenie – BH Band so speváčkami Norou Ibsenovou a Annou Óváry odspievali v nových aranžmánoch hity Balada o poľných vtákoch a C’est la vie.

Finále patrilo Albumu roka 2021. Novinárska cena bola odovzdaná v piatok, ale chýbal ešte víťaz poslucháčskeho hlasovania. Nominácie sa v týchto dvoch sférach celkom nekryli a tak bolo zrejmé, že víťazstvo si už nemôže odniesť Isama Zing. Nakoniec sa ukázalo, že najväčšiu podporu získala prešovská Chiki liki tu-a a ich nahrávka Venované pamiatke budúcich zosnulých. Kapela prechádza turbulentným obdobím, keďže po rokoch odchádza gitarista a spevák Ľuboslav Petruška a záverečnú pieseň večera odohrala s hosťujúcim Raptorom Kochom na jeho poste.

Treba ešte spomenúť, že oba dni moderoval osvedčený Martin Staňo, ktorý stíhal aj vstupy zo zákulisia. Prenos prebiehal na stránke radiohlavy.sk a záznam ste si mohli pozrieť aj v rámci programu RTVS či v archíve na rtvs.sk, kde je doteraz.Johny, Poetry in Telegrams

———————————

Sledujte aj naše ďalšie stránky, sociálne siete a streamovacie služby – TU sú všetky pokope (kliknite)

Advertisement

Komentáre sú uzavreté.