Salontayovci v Záhorskej galérii (#370)

Prvá reálna kultúrna akcia v našom meste v r. 2021, priatelia!

Samozrejme, ak som nejakú prepásol, ospravedlňujem sa, no minimálne živé hranie pre verejnosť sme tu veru asi zatiaľ nemali. Ešte aby som upresnil údaje: 15. mája 2021 sa v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici uskutočnila najskôr komentovaná prehliadka k výstave Zásielka II a následne koncert s názvom Zaobraz. Čo obe udalosti spája, je priezvisko Salontay. Alexander (otec) vystavoval a Daniel (syn) hral.

Výtvarnému umeniu sa aktívne nevenujem, takže odborné analýzy na túto tému rád prenechám povolanejším, avšak z pohľadu laika vo mne výstava zanechala veľmi pozitívny dojem. Rovnako bolo zaujímavé počuť komentáre samotného autora (ročník 1937) k niektorým dielam.

Čo sa týka koncertu, išlo o prvé sólové vystúpenie Daniela Salontaya (Longital) s týmto programom a sám priznal, že bolo ťažké učiť sa po sebe spätne skladby, ktoré vznikli ako improvizácie z pozorovania otcových obrazov. 🙂 Mimochodom, hudobný materiál Zaobraz vyšiel v roku 2020 aj ako album pod hlavičkou Slnko Records. Zazneli z neho postupne viaceré témy, no Daniel dal opäť priestor improvizácii a tak by ste len ťažko hľadali doslovné interpretácie jednotlivých skladieb. V hlavnej úlohe bolo niekoľko gitár z autorovej košatej zbierky a množstvo gitarových pedálov. 🙂 V nie ideálnej akustike miestnosti najlepšie vyznel ostrejší tón Telecastera a keďže mám rád hru so sláčikom, páčila sa mi najmä záverečná skladbička Blokdiagram sa ukladá.

Bolo príjemné stretnúť sa po rokoch s Danom a Shinou (tá bola tentoraz skôr v úlohe šoférky) aj osobne. Poznáme sa už približne 20 rokov, no nie vždy je priestor a čas na debaty. Dúfam, že nadchádzajúce dni prinesú viac príležitostí pre opätovné stretnutia umeleckej obce. 🙂


Johny, Poetry in Telegrams

……………………………………………………………………………………………………………

Bandcamp Poetry In Telegrams – our Bandcamp, MP3, CDs

YouTube-kanál Poetry In Telegrams – our videos

Instagram Poetry In Telegrams – our Instagram

FB stránka Poetry In Telegrams – our Facebook

Twitter Poetry In Telegrams  – our Twitter

Blog Poetry In Telegrams – our blog

Bandzone Poetry In Telegrams – our Bandzone

Oficiálna webová stránka Poetry In Telegrams – our official website

Advertisement

Komentáre sú uzavreté.